WEEK 16: GROTE MIDDENBALK IN HET RAAM PASSEN EN AFWERKEN

DINSDAG:

De inkeping voor de onwrikbare verbinding verbinding van de middenbalk met het achterverbindstuk is hier uitgefreesd en beter hakt het overgebleven middenstuk weg.

Intussen maakt Frits weer een paar spaken voor de wielen (thuiskomertjes) voor het rolpaard. Dit met gebruikmaking van de grote ‘haalschaaf’.

Dit is de uitsparing in het achterverbindstuk, waaide middenbalk deel wordt verzonken. Echter, de randen aan weerszijden, werken andersom en verzinken in de zijkanten van de middenbalk. Alle houtvebindingen aan het affuit zijn op die manier dubbelop.

Inmiddels heeft het hout weer gewerkt en is het afwijkend van de eerder gemeten afmetingen. Dus moet er beitel en schaaf gewerkt worden om er aan weerszijden nog een millimetertje af te halen, of in timmermansjargon ‘één streep’.

Het raam is neergelegd met de verbindstukken, zijbalken en middenbalk in de juiste positie. De middenbalk is ook iets krom getrokken dus de uitsparing in het achterverbindstuk is voor de zekerheid wat minder diep gemaakt, dan is aangegeven op tekening. Echter op miraculeuze wijze blijkt, dat die uitsparing toch wat dieper moet en dus voor deze ene keer gewoon volgens tekening.

De middenbalk blijkt zo goed als waterpas te liggen, dus dat is goed.

Deze grote balken zijn met drie man niet te tillen, dus we maken dankbaar gebruik van het hefhulpmiddel van de school.

Vervolgens worden de gaten geboord voor de verbindingsbouten van de middenbalk met de verbindstukken. Hier is ook goed te zien, dat het raam een flink gevaarte is.

donderdag:

Vandaag is Frits er een keer niet en vanwege de andere vakantiegangers zijn we nu maar met zijn tweeën.
Peter begint met het afmaken van een spaak. Dat is namelijk nodig om deze aan de smid te kunnen geven als passtuk voor het maken van de stalen naaf.

De middenbalk wordt nu op de juiste lengte gezaagd.

Vervolgens worden die delen van het raam, die geen bewerking meer behoeven, in de vochtregulerende grondverf geschilderd.

En zo is er weer een week voorbij. De school heeft nu twee weken meivakantie en heeft de smid gelegenheid om met het nog uitstaande ijzerwerk wat in te lopen.